3 Ekim 2012 Çarşamba

Cengiz Abazoğlu


Modaya ve giysiye olan ilgisini küçük yaşlarda keşfeden Abazoğlu, ailesinin kumaş konusunda faaliyet gösteren firmasında çalışmaya başlayarak modayla ilk yakınlığını kurdu. Daha sonra ilk profesyonel anlamda çalışmaya Brüksel merkezli bir deri firmasında tasarımcı olarak başladı. 1987-89 yılları arasında hazırladığı koleksiyonların satış anlamındaki yüksek başarısıyla dikkatleri çekti.

 1988 yılında ilk bağımsız defilesini İstanbul Vizon Show bünyesinde gerçekleştirdi. Dişiliğin ve şıklığın modern asimetrik çizgilerle birleştiği koleksiyonu büyük ilgi gördü. Bu tarihten itibaren kendi couture atölyesini kurarak koleksiyonlarını hazırlamaya devam etti. Gerçekleştirdiği defileler hem görsel efektler hem de giysilerin şıklığıyla İstanbul moda hayatına damgasını vurdu.

 Sosyal sorumluluk porojelerinde yer alarak gerçekleştirdiği defilelerle lösemi ve benzeri hastalıkların pençesindeki çocuklar için tedavi ve bakım üniteleri kurulmasına yardımcı oldu.

 Şık, dişiliği vurgulayan, feminen ve bir o kadar da ağırbaşlı tasarımlara imza atan Abazoğlu, asimetrik figürlere vurgusu, çağdaş çizgisi ve işçiliğiyle 2006 yılından itibaren hazır giyim konusunda da faaliyet göstermeye başlamıştır. İlk mağazasını İstanbul Abdi İpekçi Caddesinde açmıştır.

 2009 Ocak ayından itibaren İstanbul’un yanı sıra Paris Haute Couture haftasında koleksiyonlarını sergilemektedir.